הפרעה טורדנית כפייתית OCD

הפרעה טורדנית כפייתית OCD

מה היא הפרעה טורדנית כפייתית OCD

הפרעה טורדנית כפייתית, או OCD (Obssessive-Compolsive Disorder), הינה הפרעת חרדה בעלת מאפיינים ייחודיים. במובנים רבים, תסמיניה המבחינים הם הפתרון שפיתח המתמודד עם ההפרעה על מנת לנהל את חרדתו ומחשבותיו הטורדניות.

את ההפרעה ניתן לסווג לשני רכיבים. הרכיב האובססיבי – המתאפיין במחשבות טורדניות, והמרכיב הקומפולסיבי – המורכב משלל התנהגויות חזרתיות וקבעוניות שהאדם מאמין כי יסייעו לו לדחות את האיום ממנו הוא חושש, או שמסייעים לו "לכבות" ולו במעט את רצף המחשבות הטורדניות. הטקסים שמפתח האדם האובססיבי אמנם מקלים בטווח הקצר על תחושת החרדה, אך משבשות את חיי האדם בכל ההיבטים לטווח הארוך. ההימנעות מהתנהגויות אלו עשויה לעורר דיכאון ולהעצים באופן ניכר את החרדה.

במבט ראשון, הקומפולסיות עשויות להיראות כמעין אמונות תפלות. אדם עשוי להאמין שאם יילך בדפוס מסוים או יחזור על משפט מסוים, יוכל להגיע הביתה ללא פגע, או לשמור על בריאות משפחתו. כל שיבוש בדפוס ההתנהגות עשוי לדרוש חזרה על כל הטקס שוב. ברוב המקרים, האדם המתמודד עם OCD אינו מאמין כי הטקסים אכן ימנעו את האירוע ממנו הוא חושש, אך ההקלה הרגעית בתחושת החרדה מספקת לו מפלט קל מהאובססיה. כך, במעגל בלתי פוסק של אובססיות וקומפולסיות, המתמודד עם OCD מכלה אנרגיות רבות.

טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית OCD

טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק מביא לשינוי בפעילות החשמלית המוחית הלא תקינה ומכאן להפחתה משמעותית בסימפטומים הלא רצויים עד להעלמתם כליל.