טיפול בחרדות

חרדות

מהי למעשה חרדה?

חרדה היא הפרעה שכיחה בעלת ביטויים רגשיים וגופניים גם יחד. ההפרעה מאופיינת במצב של אי שקט הנובעים ממחשבות טורדניות ומתחים מפני סכנות שעשויות להיות רציונליות או אי רציונליות, במודע או שלא במודע.

האדם החרד יחוש מוצף מול נסיבות אלו וירגיש חסר כל כוחות להתמודד עמם.

על אף שלפחד שגרתי ולחרדה ישנם מאפיינים משותפים רבים, הם מובחנים זה מזה. ההבדל העיקרי הוא במקור התחושות הללו. בעוד שפחד מתעורר עקב גירוי ממשי שניתן להצביע עליו באופן ישיר, החרדה לרוב נובעת מרגש פנימי שלא תמיד ניתן לזהותו בבירור וברוב המקרים, האדם לא יוכל להצביע על הגירוי החיצוני שעורר את תגובת השרשרת המייצרת את החרדה.

במובנים רבים, החרדה היא תגובה נורמלית וראויה למצבי מתח. יתרה מכך, התופעות הפיזיות שאנו חווים בזמן פחד וחרדה הן חיוניות להישרדות האדם.

במקרה בו נימצא בסכנה ממשית, שטף האדרנלין המציף אותנו יאפשר לנו להימלט במהירות או ייתן לנו כוח יוצא דופן להתגונן. פרויד כינה מצב זה "חרדת סיגנל" – התרעה שמשחרר הגוף כדי להגיב ביעילות לאיומים מידיים. עם זאת, כאשר תחושת החרדה מציפה את האדם מבלי שקיים איום ממשי וברמות גבוהות, הדבר עשוי להתפתח בהמשך להפרעת חרדה.

עוד הבדל המבחין בין פחד בריא ובין חרדה הוא כי הפחד יעלה לרוב באופן מידי, מאחר והגירוי יופיע בהפתעה. עם זאת, החרדה לרוב תתעורר אל מול גירוי צפוי. כלומר, הפחד מתעורר עקב גירוי בהווה והחרדה עקב גירוי בעתיד. כלומר, בעוד שהפחד נועד כדי להתמודד עם האיום על ידי מאבק  או הימלטות ממנו, החרדה תתאפיין בתחושה מקפיאה מפני גורל ידוע מראש ובלתי ניתן לשינוי.

חרדה מצבית

"חרדת מבחנים/ חרדת בחינות" אשר מופיע בעוצמה שונה אצל אנשים שונים.

הסובלים מהפרעת חרדה סובלים במקרים רבים גם מקושי להתרכז בלמודים מכיוון שמוחם טרוד בגורם המפחיד. פעמים רבות ניתנת אבחנה שגויה של הפרעת קשב וריכוז מכיוון שהביטויים הקליניים דומים.

ישנם מקרים בהם התחלואה היא כפולה והאדם סובל הן מחרדה והן מהפרעת קשב וריכוז.

טיפול בחרדות

אבחון מדוייק על ידי בדיקת QEEG מאפשר טיפול בחרדות הבנה מלאה של מהות הקושי ומכאן גם בניית תוכנית טיפולית מותאמת אישית המביאה לשעורי הצלחה גבוהים ביותר.

המטופל בשיטת נוירופידבק מקבל מענה ספציפי וממוקד לקושי ממנו סובל ולאחר מספר לא רב של מפגשים חש הקלה משמעותית ברמות החרדה ובביטוייה הגופניים.

מירב שקד טולידאנו – מטפלת מוסמכת בטכנולוגיית "נוירופידבק".

 

עובדת סוציאלית קלינית M.S.W. מטפלת מזה שנים רבות בילדים ומבוגרים, עם הפרעת קשב וריכוז ADHD\ADD, הפרעות חרדה וקשיים אישיים.
מדריכת הורים ואנשי מקצוע ומנחת קבוצות, בעלת ניסיון רב בשירותי הרווחה ובריאות הנפש.
בעלת תואר ראשון B.A ושני M.A בעבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בר אילן

בעלת תואר ראשון B.A בקרימינולוגיה וחינוך לא פורמלי מטעם מאוניברסיטת בר אילן