תסמונת אספרגר asd – טיפול באוטיזם

תסמונת אספרגר / asd – אוטיזם

מה זה ספקטרום אוטיסטי

כיום מובן לכל העוסקים בתחום לקויות התקשורת. אוטיזם אינו הפרעה הומוגנית אחת. מדובר ברצף נרחב שעל פניו מצויות שלל תסמונות עמן עשויים להתמודד ילדים ובוגרים כאחד. אותו רצף, המכונה הקשת או הספקטרום האוטיסטי, טומן בחובו לקויות קוגניטיביות (מיומנויות חשיבה) ולקוחות תפיסתיות (עיבוד נתוני חושים). לרוב, תאופיין ההפרעה בעיכוב התפתחותי ותפקודי וברוב המקרים היא תלבש אופי רגרסיבי.

מאפיינים נפוצים של הספקטרום האוטיסטי

לרוב, תתאפיין התנהגות אוטיסטית בחזרתיות – בין אם בתנועות חזרתיות כמו התנדנדות או תנועות סיבוביות, דיבור חזרתי המתאפיין במשפטים חוזרים, או בהתנהגות טקסית. בנוסף, לאורך חיי האדם הנמצא על הרצף האוטיסטי, יחול צמצום של תחומי העניין והעיסוק.

לצד התנהגויות אלו, יופיעו לרוב הפרעות תנועתיות וקשיים בוויסות החושי. כך למשל, אוטיסטים עשויים להיות רגישים מאוד למגע, כך שאפילו ליטוף רך ייחווה עבורם חזק ומאוד לא נעים. במקרים אחרים, עשויה להיות קהות חושים שתמנע מהם לזהות בהקדם פציעות ופגיעות. יש הטוענים כי הדבר נובע מלקויות בפעילות החשמלית של המוח. עם זאת, נכון להיום אין גורם עיקרי שניתן להצביע עליו להפרעה.

הקשיים עמם עשוי להתמודד אדם על הרצף האוטיסטי משתנים בהתאם לאזורי המוח שנפגעו. כך למשל, נפוצה הפגיעה ב"מערכת עצבי המראה". מערכת זו אחראית לתפיסה המכונה "Theory of Mind" אותה מפתחים לרוב ילדים בגיל יחסית מוקדם.

זוהי המערכת המאפשרת להכיר ברגשותיו של אדם אחר, בחוויותיו ולפתח יכולת אמפתיה. תופעה נפוצה נוספת היא פעילות מוגברת של גלי בתא באונה הקדמית ובמרכז המוח. גם לקות זו עשויה להסביר את ההתנהגותיות הסטריאוטיפיות.

אוטיזם בתפקוד גבוה

השימוש במילה ספקטרום בהתייחס להפרעת הספקטרום האוטיסטי –  מרמז על מגוון רחב של רמות מובחנות. מקובל לחלק את הרמות על פי רמת התפקוד של האדם.

לא קיימת הגדרה רפואית טכנית לאוטיזם בתפקוד גבוה ועל כן המוח מיושם לרוב בצורה לא אחידה.

רבים מאמינים כי אלברט איינשטיין היה אוטיסט בתפקוד גבוה ומשליכים מכל על כל מי שיש לו מנת משכל הגבוהה מ 170 כי הוא אוטיסט בתפקוד גבוה..

רוב האוטיסטים בתפקוד גבוה נתקלים בקשיים חברתיים והם לוקים בחסר בכל הקשור למיומנויות חברתיות אך לא בצורה משמעותית אשר תמנע מהם תפקוד תקין בחברה.

לפני שאוטיזם זכה להכרה כאבחון מובהק ולא כמקושר להפרעות אחרות, אוטיסטים רבים בעלי תפקוד גבוה פשוט לא אובחנו אף פעם והחברה התייחסה אליהם כאל תימהוניים ומוזרים וכתוצאה מכך לא קיבלו את הטיפול והמענה לו היו זקוקים.

בימינו בזכות אבחונים מדויקים ובעיקר בזכות בדיקת גלי המוח המבוצעת במכון א"מ הדרך ניתן להגיע לרמת אבחנה מדויקת ומתן טיפול מתאים!

טיפול באוטיזם – תסמונת אספרגר / pdd

אנו במכון עדים לשיפורים משמעותיים במהלך טיפול באוטיזם באמצעות טכנולוגית נוירופידבק הכוללים שיפור ביכולת התקשורתית הן ברמה הוורבלית והן ברמה החברתית, הפחתת הנוקשות והחזרתיות, ירידה בכמות התפרצויות הזעם ועלייה ביכולות הקוגניטיביות.