טיפול בקשב וריכוז ללא תרופות

טיפול בבעיות קשב וריכוז ללא ריטלין

בעיות קשב וריכוז

בשנים האחרונות חל זינוק במספר האבחונים של בעיות קשב וריכוז בישראל, וע"פ ההערכות כ-10% מהילדים ו-5% מהמבוגרים סובלים מכך.

בעיית קשב וריכוז הינה הפרעה נוירו-התפתחותית מורכבת וכרונית שיכולה להופיע בדרגות חומרה שונות ומתבטאת לרוב בחוסר קשב, אימפולסיביות והיפראקטיביות, ולעתים היא מלווה בתחלואה נלווית כגון חרדה, דיכאון ונטייה התמכרויות.

מדובר בהפרעה שיכולה לפגוע באופן משמעותי בתפקוד היומיומי של ילדים ומבוגרים, להוביל לתחושת מסוגלות נמוכה, תסכול, דימוי עצמי ירוד וכתוצאה מכך לבעיות חברתיות ורגשיות. 

טיפול בבעיות קשב וריכוז ללא ריטלין

אחד הטיפולים הנפוצים לבעיות קשב וריכוז הוא טיפול תרופתי, כאשר ישנו מגוון רחב של תרופות כגון ריטלין, אטנט, קונצרטה ועוד אשר פועלות כממריצים על מערכת העצבים המרכזית ומעלות את רמות המוליך העצבי דופמין על מנת לשפר את התקשורת בין תאי המוח. טיפול תרופתי בבעיות קשב וריכוז טומן בחובו מספר בעיות:

 • חוסר יעילות – ישנם אנשים וילדים רבים אשר אינם מגיבים לטיפול תרופתי בבעיות קשב וריכוז, ולמעשה הוא איננו יעיל עבורם(אצל כ 30% מהסובלים מבעיות קשב וריכוז הפעילות המוחית עובדת בדרך שונה אשר אינה מגיבה לתרופות ממריצות ואף עלולה להגביר חרדות ודכאונות או לייצר טיקים).
  בנוסף חשוב לזכור כי ריטלין ודומיו מתוכננים לטפל בסימפטומים של קשיי ריכוז אבל אינם משפרים כלל תסמינים של תחלואה נילווית כגון חרדה ודיכאון ובסופו של יום הפגיעה התפקודית נותרת בעינה.
  מצב זה עלול לייצר תחושה מוטעית של ייאוש ותסכול כאילו הבעה איננה פתירה, ויש ללמוד להשלים איתה.  
 • תופעות לוואי – טיפול בריטלין ודומיו כרוך בתופעות לוואי מרובות כגון פגיעה משמעותית בתיאבון, פגיעה בשינה, כאבי ראש, תחושת ערפול וחוסר חיוניות במהלך היום וכן תופעה ידועה של "ריבאונד" לאחר שפגה השפעת הטיפול, המתבטאת בעצבנות ודכדוך.
 • חוסר הענות – תופעות הלוואי המרובות הכרוכות בטיפול תרופתי בקשב וריכוז גורמות לאנשים רבים להפסיק את הטיפול.
  מי שחש שהוא צריך לוותר על שמחת החיים שלו ומצב הרוח הטוב, יעדיף פעמים רבות לוותר על התרופות ולחיות עם בעיית הקשב.

בשל הסיבות הללו הורים רבים מעדיפים שלא לתת ריטלין לילדיהם, ורבים מחפשים אחר פתרונות שיאפשרו טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות.

הבעיה שגם בתחום הזה חשוב להבחין בין טיפולים ליעילים לבין הבטחות לשיפור אשר אינן מתממשות ומובילות לאכזבה נוספת. 

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות – האם זה אפשרי?

בהחלט כן. כיום ניתן לבשר בשמחה שישנם טיפולים לא תרופתיים לבעיות קשב וריכוז הכוללים שינויים התנהגותיים וטכנולוגיות מתקדמות בעלות אפקט משמעותי.

מטופלים רבים מגיעים אלינו מאוכזבים לאחר שנטלו ריטלין אבל הפסיקו את הטיפול בגלל תופעות הלוואי, או בגלל שחיפשו אחר פתרון קבוע שניתן לשלב אותו באורח החיים מבלי להיות תלוי בתרופות. 

חשוב להבין שטיפול בבעיית קשב וריכוז מחייב התייחסות מערכתית שלוקחת בחשבון מרכיבים רבים באיכות חייו של המטופל.

תרופה לקשיי קשב וריכוז היא בבחינת "פלסטר" מקומי אשר איננו מטפל בבעיות רגשיות ותפקודיות שקשורות בהפרעת קשב וריכוז, והיכולת שלו לשפר את איכות החיים היא מוגבלת.

אנחנו מציעים התייחסות רב תחומית לטיפול בבעיות קשב וריכוז ללא ריטלין, באמצעות שילוב בין הטיפול המסורתי לטכנולוגיה מודרנית מתקדמת. 

טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק

נוירופידבק היא טכנולוגיית טיפול מתקדמת שבמסגרתה לומד המח לשנות פעילויות מסוימות באזורי מוח שונים   לטווח ארוך.

למעשה אנחנו מקבלים עדויות ממטופלים כי גם שנים רבות לאחר סיום הטיפול בנוירופידבק, הם חשים בשיפור באיכות חייהם הודות לשינוי קבוע שהצליחו ליישם וכתוצאה מכך שימור הישגי הטיפול.

במסגרת הטיפול מוצמדות לראשו של המטופל אלקטרודות הקולטות את הפעילות החשמלית במוח ובמקביל מוקרן לו סרט או תמונה על המסך.

המחשב מעבד את האותות שנקלטים מהמוח ובמידה והמח פעל בצורה טובה הוא מקבל פידבק חיובי – הסרט מוקרן בצורה תקינה והמטופל לומד כיצד לשלוט בפעילות המוחית, לנווט אותה, לחזק פעילות רצויה ולהימנע מפעילות שאינה רצויה. הטיפול בטכנולוגיית נוירופידבק איננו פולשני, לא מערב תרופות, בטיחותי ומוכח מחקרית מזה שנים רבות.  

טיפול באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק בבעיית קשב וריכוז מתאפשר גם מרחוק.

הודות לטכנולוגיה מתקדמת יכול המטופל לבצע את האימון בבית, או אפילו במהלך חופשה, כאשר כל מה שנדרש זה מחשב וחיבור לאינטרנט.

במהלך הטיפול קיים ליווי מרחוק באופן צמוד ע"י צוות המטפלים המנוסים שלנו שעוקבים ומסייעים במידת הצורך.

בתום כל אימון מקבל המטפל אוטומטית דו"ח המפרט את כל נתוני האימון, ביצועי המטופל ורמת האפקטיביות של האימון, והדבר מאפשר לו לבצע התאמות דינמיות בפרוטוקול הטיפול, לטובת יעילות מקסימלית. 

טיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות התערבות התנהגותית

כחלק מהראייה המערכתית שאנחנו דוגלים בה, אנו מאמינים שטיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא ריטלין צריך להתבצע במסגרת מקיפה ותומכת הכוללת גם היבטים סביבתיים של המטופל, בעיקר במקרה של ילדים: 

 • סדנאות הורים לטיפול בקשב וריכוז – קשה להפריז בתפקיד ההורים במסגרת טיפול לא תרופתי בילד עם בעיות קשב וריכוז.
  היכולת של הורים לחזק את הילד, להדריך אותו ולהעצים אותו יכולה לעשות את כל ההבדל. אצלנו במכון מספקים הדרכה להורים לילדים עם
  קשיי קשב וריכוז, ומעניקים להם כלים כיצד לקדם את הילדים באמצעות פידבק חיובי, איך לשלב את הטיפול בילד בתוך איזון הצרכים של כל בני הבית, כיצד להכיר את הילד בלי שיפוטיות ואיך ללוות אותו בצורה יעילה וחיובית במהלך הטיפול בנוירופידבק.
 • טיפול קבוצתי לילדים – אחת הבעיות הקשות המלוות ילדים עם קשב וריכוז היא תחושת הבדידות, התחושה ש"אף אחד לא מבין אותי".
 • קבוצת תמיכה לילדים עם קשב וריכוז מספקת להם מקום בטוח, תחושת שייכות שחשובה כל כך ולעתים הם מעבירים חיים שלמים בחיפוש אחריה, מעטפת תמיכה מכילה ולא ביקורתית ובעיקר יכולת לחלוק, להשמיע ולשמוע.

טיפול בקשב וריכוז ללא תרופות – שינויים באורח החיים

טיפול בהפרעת קשב וריכוז ללא ריטלין משמעו התייחסות לכלל ההיבטים באורח החיים, תוך הטמעה של הרגלים חדשים וביצוע שינויים במנהגי החיים, לטובת איכות חיים גבוהה יותר:

 • ספורט – פעילות גופנית חשובה לכל אחד בכל גיל, והיא חשובה כפליים במצבים של הפרעת קשב וריכוז.
  שלל מחקרים הוכיחו כי לפעילות ספורטיבית יש תרומה עצומה עבור ילדים עם קשיי ויסות
  קשב וריכוז, והיא משפרת משמעותית את הדימוי העצמי, תחושת המסוגלות, יכולת הריכוז והתפקוד הקוגניטיבי, ביצועי קואורדינציה וכישורים חברתיים.
  הקפדה על פעילות גופנית היא אבן יסוד במסגרת טיפול לא תרופתי
  בקשיי קשב וריכוז ואצלנו במכון מספקים ליווי, עידוד ומתן כלים להתמיד בספורט לאורך זמן.
 • תזונה – תזונה נכונה יכולה להקל על תסמיני בעיית קשב וריכוז ולשפר את התפקוד היומיומי של ילדים ומבוגרים. תפריט מאוזן הכולל את אבות המזון תוך הפחתה בסוכרים ומזונות מזיקים, הינו כלי חשוב במסגרת טיפול רב תחומי בהפרעות קשב וריכוז.
 • שינה – כמעט מחצית מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים גם מבעיות שינה המתבטאות בקשיי הירדמות וקושי בשינה רציפה.
  הפרעת השינה מחמירה את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז וכשלעצמה תורמת לקושי בריכוז, עצבנות והיפראקטיביות.
  טיפול לא תרופתי
  בהפרעת קשב וריכוז מסייע בשיפור הבעיה ומאפשר לווסת את השינה לשעות מסודרות ואיכותיות החיוניות לתפקוד תקין ותחושה טובה. 

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במכון טיפול מקצועי

כדי לקבל טיפול מקצועי ויעיל בבעיית קשב וריכוז אשר יכול לאפשר שינוי משמעותי בחיים לאורך זמן, חשוב לפנות למכון טיפול מסודר המיומן בטיפול בבעיות קשב וריכוז.

ברשותנו ניסיון רב שנים בטיפול בבעיית קשב וריכוז ללא תרופות, עם הצלחה מוכחת לאורך שנים גם לאחר תום הטיפול. 

פניה למכון א"מ הדרך יכולה להיות הצעד הראשון שלכם בדרך לחיים חדשים, טובים ושמחים יותר.