הפרעות קשב וריכוז

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ADHD

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות היא הפרעה נוירו-התפתחותית‏, שתסמיני הליבה שלה הם: קשיי קשב וקשיי ריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות.

כדי לאבחן הפרעות קשב וריכוז ילדים ADD, אין צורך בקיומם של כלל הסימפטומים. הקריטריונים לאבחנה זו, אשר שימשה בעבר כדי לזהות מצבים בהם קיימת הפרעת קשב ללא תסמינים של היפראקטיביות, מאפשרים לאבחן ולייעד טיפול גם כשקיימים רק חלק מהסימפטומים הרלוונטיים .הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים הפכו לאחד מהאתגרים השכיחים ביותר במערכת החינוך עם שיעור של 5 עד 10 אחוזים בקרב ילדים בגיל בית ספר‏.

לרוב, ביטוייה הראשונים נצפים בילדות המוקדמת ובעיקר בשנות בית הספר הראשונות . ברוב המקרים היא לא תחלוף עם סיום גיל ההתבגרות ותמשיך ללוות חלק ניכר מהלוקים בה גם בגיל הבגרות‏. כמו כן, לרוב תתווסף להפרעת קשב וריכוז אצל ילדים בתחלואה נלווית, כגון לקויות למידה, חרדה, הפרעות התנהגות ועוד. לכן, לעתים ישנם מספר מקורות אפשריים להיווצרות התסמינים הנצפים.

לעיתים ,הסימפטומים מאד דומים לאלו של הפרעה אחרת וישנו קושי אמיתי בקבלת אבחנה אמיתית. כאשר נעשית טעות אבחונית יש לכך השפעה מרחיקת לכת על המהלך הטיפולי ועל איכות חייו של המטופל. למשל ,כאשר ילד המאובחן כסובל מADHD נוטל ריטלין כשלמעשה הינו סובל מחרדות, מצבו עלול להחמיר מאד עקב נטילת הריטלין.

כדי לזהות או לשלול על הסף מקורות נוספים לסימפטומים ו/או להפרעה אחרת כלשהי, מתבצע אבחון ייעודי להפרעות קשב וריכוז. בדיקת qeeg מקצועית ואובייקטיבית אשר נערכת במכון א"מ הדרך לפני תחילת כל טיפול.

רק לאחר אבחון קשב וריכוז זה נבנה עבור כל מטופל פרוטוקול טיפולי ייחודי לו – בטכנולוגיית נוירופידבק – הנותן מענה באופן ספציפי למקור הגורם לההפרעה/הפרעות מהן סובל.

חשוב לדעת כי הפרעת קשב וריכוז עשויה להשפיע על טווח רחב של היבטים בחיי האדם. ההפרעה עשויה להוות גורם מפריע בלימודים, במקום העבודה, במערכות היחסים המשמעותיות של האדם ובתחושת האושר הפנימית. בכדי למנוע היוצרות דימוי עצמי שלילי, ירידה בביטחון העצמי ותחושות ניכור וכעס, אנו ממליצים לטפל בהפרעה בגיל צעיר ככל האפשר – החל מגיל 6 .

אבחון הפרעות קשב וריכוז – בדיקת  QEEG

ממחקרים רבים וכן מהניסיון בקליניקה עולה כי שעורי הצלחת הטיפול בנוירופידבק במקרים של ADHD (אבחון הפרעות קשב וריכוז) הינם גבוהים ביותר (מעל 85%) ומביאים לשיפור ניכר באיכות חיי המטופל ומשפחתו הכולל הפסקת נטילת טיפול תרופתי, עלייה בבצועים האקדמיים והחברתיים ויכולת ארגון ושליטה גבוהה מאד.

אחת הסיבות המרכזיות לאחוזי הצלחה גבוהים אלו הינה ביצוע בדיקת QEEG לפני תחילת הטיפול. בדיקה זו מאתרת במדויק את המקור לקושי ממנו סובל המטופל ומאפשרת התאמת תוכנית טיפול אישית.

איתור מדויק זה מונע קבלת טיפול לא מותאם ועל כן הטיפול אינו גורם לתופעות לוואי המוכרות משיטות טיפול אחרות.

סימפטומים נפוצים של קשב וריכוז

הסימפטומים המיוחסים לADHD מתחילים בגיל הרך וממשיכים בבגרות. בחלק מהמקרים ADHD לא מוכרת או מאובחנת עד שהאדם מתבגר.

התסמינים להפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים עשויים להיות פחות ברורים כמו תסמיני ההפרעה אצל ילדים. אצל מבוגרים למשל ההיפראקטיביות עשויה לרדת, אך המאבקים עם אימפולסיביות, חוסר שקט וקשיים לתת תשומת לב עשויים להמשיך.

ריכזנו עבורכם כמה מהסימנים הנפוצים המעידים על הפרעות קשה וריכוז, אם אתם מזהים אצל מישהו או אצלכם את הסימנים, מומלץ לפנות לצוות המומחים של מכון א"מ הדרך לצורך ביצוע בדיקה מקצועית וקבלת טיפול מותאם.

הסימפטומים /תסמינים השכיחים אצל הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הם:

 • נטייה להסחת הדעת בקלות
 • חסרי מנוחה ושקט
 • נטייה לאבד דברים בתדירות גבוהה
 • זקוקים לתזכורות כל הזמן
 • מתקשים להתאזר בסבלנות או לחכות בתור
 • מפריעים הרבה במהלך שיעור בכיתה
 • הרגשה של תסכול
 • משתעממים מהר
 • נטייה לשכוח מטלות לביצוע
 • קושי להתמקד או להתרכז בביצוע משימות
 • נטייה לשכוח מהצורך בביצוע משימות מסוימות
 • נטייה מוגברת להסחת דעת
 • קושי לשבת בשקט
 • נטייה להפריע לאנשים בזמן שהם מדברים

אם יש לך או לילדך הפרעת קשב וריכוז, ייתכן שיש לך חלק מהתסמינים האלה או את כולם. עם זאת מן הראוי לציין כי סוג הסימפטומים שכל אדם חווה בהקשר זה, תלוי בסוג ה – ADHD שיש לו. על כך נדון בהרחבה בשורות הבאות.

סוגים שונים של ADHD

כדי להפוך אבחנות ADHD ליותר עקביות, נהוג לסווג את האנשים המאובחנים כבעלי ADHD, לפי שלוש קטגוריות שונות:

 1. ADHD של העדר קשב – כפי שניתן להבין מהשם, אנשים עם סוג זה של הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד להתמקד, לבצע הוראות או לסיים משימות. מומחים גם חושבים שילדים רבים עם הפרעת קשב מסוג זה עשויים שלא לקבל אבחנה מתאימה מכיוון שהם אינם נוטים להפריע בבית הספר או במסגרות חינוכיות אחרות. סוג זה שכיח ביותר בקרב בנות עם ADHD.
 2. ADHD של היפראקטיביות (פעלתנות יתר) – אנשים עם סוג זה של הפרעת קשב מראים בעיקר התנהגות אימפולסיבית והיפראקטיבית. זה יכול לכלול הפרעה לאנשים בזמן שהם מדברים ללא יכולת להמתין לתורם. למרות שחוסר קשב אינו מהווה מרכיב דומיננטי בהפרעת קשב זאת, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז המתאפיינות בהיפראקטיביות ואימפולסיביות עשויים גם הם להתקשות להתמקד בביצוע משימות.
 3. ADHD שהוא שילוב של שני הסוגים שלעיל – זהו הסוג הנפוץ ביותר של ADHD. אנשים עם סוג משולב של הפרעות קשב וריכוז מציגים סימפטומים של חוסר קשב והיפראקטיביות כאחד. אלה כוללים חוסר יכולת להתמקד, נטייה לאימפולסיביות ורמות פעילות ואנרגיה מעל הנורמה.

הסוג של הפרעת הקשב והריכוז עמה אתה או ילדך מתמודדים, הינו בעצם ביטוי חיצוני של מה שמתחולל בתוך מוחו של האדם, כאשר אשורים שונים במוח ותדרים שונים של גלי מוח מבטאים סוג אחר של ההפרעה.

טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק מתבסס על שוני זה בין האנשים ומתאים את הטיפול למוחו של האדם.

חשיבות הטיפול בהפרעות קשב וריכוז ADHD

כל בן אדם מתקשה לעתים להיות נוכח בסיטואציה, לתת תשומת לב, להקשיב או להמתין בסבלנות. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ׁ(ADHD) מתקשים בדברים האלה כמעט כל הזמן, והם לא עושים את זה בכוונה. קשב וריכוז היא למעשה מצב אשר משפיע על תשומת לבו של האדם ועל השליטה שלו בה.

בגלל ADHD, לאנשים קשה יותר להישאר מרוכזים והם עשויים להיות יותר חסרי מנוחה מאחרים. הפרעות שלא מטופלות עלולות לגרום לבעיות במהלך החיים. מדובר בהפרעות שעשויות להקשות על השליטה בהתנהגות, והן יכולות להשפיע על האופן שבו הם מסתדרים עם אנשים אחרים, ולכן ילדים אשר סובלים מההפרעה עלולים להסתבך יותר בעימותים עם אנשים אחרים.

השפעת ADHD על התפקוד אצל מבוגרים

הפרעות קשה וריכוז אצל מבוגרים היא הפרעה הכוללת שילוב של בעיות מתמשכות, כמו היפראקטיביות והתנהגות אימפולסיבית. ההפרעה עלולה להוביל למערכות יחסים לא יציבות, ביצועים גרועים בעבודה או בלימודים, הערכת עצמית נמוכה ובעיות אחרות.

למרות שתסמינים מסוימים עשויים לדעוך עם הזמן, הפרעת קשב וריכוז תהווה בעיה במשך כל החיים במידה ולא מטפלים בה כראוי. חשוב לדעת כי מבוגרים הסובלים מההפרעה ואכפת להם מאיכות החיים שלהם ומהאושר שלהם, צריכים לטפל בה.

במידה ולא יעשו זאת יעלו הסיכויים לבעיות תעסוקה, כמו קשיים במציאת עבודה או בשמירה על מקום העבודה. הם יתקשו ב:

 • הגעה בזמן לעבודה
 • עמידה ביעדים ולוחות זמנים
 • סדר וארגון
 • מערכות יחסים עם עמיתים לעבודה
 • קבלת ביקורת

ממצאים מעניינים מראים כי אחוזי הגירושין אצל מבוגרים הסובלים מADHD שלא טופלו עולים באופן משמעותי.

הפרעות קשב וריכוז הוא אחד התחומים הנחקרים ביותר בבריאות הנפש אצל ילדים ומתבגרים. עם זאת, הגורם המדויק לבעיה עדיין אינו ידע. יש הסוברים כי מדובר בהפרעה גנטית, וכי מדובר בהפרעה ביולוגית במוח. אצל ילדים עם הפרעה נמצאו רמות מאוד נמוכות של דופמין.

אתה לא לבד

הפרעת קשב וריכוז שכיחה ומצויה בקרב 4-12 אחוזים מהילדים.

השפעת הפרעות קשב וריכוז על התפקוד אצל ילדים

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

אגב לבנים יש סיכוי גבוה יותר, כמעט כפול לסבול מהפרעות בהשוואה לבנות. הורים רבים לילדים שאובחנו עם הפרעות חוו תסמינים כשהיו צעירים יותר. במקרים רבים אנו עדים למספר בני משפחה הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

רוב המשפחות יפנו לאבחון ועזרה מקצועית כאשר יזהו כי הסימפטומים אצל ילדיהן מתחילים להפריע בהצלחתם בלימודים, התאמתם לציפיות של בית הספר מהם ופעילויות מתאימות לגילם.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לא מטופלות יצטרכו להתמודד עם בעיות בבית ובבית הספר, כיוון שההפרעות יקשו עליהם להתרכז בכיתה והם לא יקבלו את כל המידע שילדים אחרים מקבלים.

ילדים עם בעיות קשב וריכוז עשויים להיאבק בשליטה על הרגשות שלהם, מה שעלול לגרום לבעיות חברתיות. נוכל לראות את זה בכך שהם מתקשים מאד לחלוק צעצועים, לתקשר נכון, או להגיב בצורה נכונה לסיטואציות מסוימות.

ללא טיפול והדרכה, הם יתקשו ליצור חברויות או לשמור עליהן. כמו גם לסבול מדימוי עצמי נמוך ואפילו דיכאון.

זאת ועוד, ילדים ללא טיפול בADHD יהיו אימפולסיביים יותר – כתוצאה מכך הם נוטים להסתכן יותר מילדים אחרים ובמקרים רבים להיפגע ולהיפצע. מחקרים מראים כי צעירים עם הפרעות שלא טופלו מבקרים יותר בחדר המיון בעקבות פציעות מרובות.

השפעת הפרעת קשב וריכוז על התפקוד אצל נערים

הפרעות קשב וריכוז אצל נערים

במידה ולא בוצע טיפול בADHD, בני הנוער שבמשך שנים התמודדו עם בעיות בלימודים, יתקשו מאד להדביק את הפער, ולכן הישגיהם הנמוכים צפויים להימשך. הם גם צפויים להתמודד בקושי רב עם העומס של החטיבה והתיכון, שם העומס רב יותר.

בנוסף לכך, בני נוער עם הפרעות קשב וריכוז לא מטופלות עשויים להתקשות במערכות יחסים. יתכן שלא יהיו להם הרבה חברים ושלא יסתדרו בצורה טובה בעולם ההיכרויות. הפרעת קשב וריכוז שלא טופלה אצל נערים עלולה להעלות את הסיכוי להתנהגות מסוכנות כמו: שתיית אלכוהול, עישון, שימוש בסמים ועוד.

בקרב נערות עם הפרעות לא מטופלות, הן יסבלו מבעיות הקשורות לדיכאון ודימוי גוף נמוך. ואנחנו רואים כי נערות עם ADHD יסבלו יותר מהפרעות אכילה.

השיטה שלנו לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

אנחנו במכון א"מ הדרך משתמשים בטכנולוגיית נוירופידבק ומאמינים בשילוב של הטיפול המסורתי עם טכנולוגיה מודרנית מתקדמת. בזכות הניסיון הרב שצברנו במכון במהלך שנות הפעילות הבנו כי עבודה מערכתית הינה הדרך הטובה ביותר לצורך פתרון הבעיה, והיא גם מניבה את התוצאות הטובות ביותר.

במכון א"מ הדרך אנחנו עובדים במקביל גם עם המטופל וגם עם משפחתו, ובמידת הצורך גם עם צוות בית הספר על מנת להגיע לתוצאות ולשיפור המקסימלי. טכנולוגיית נוירופידבק אינה פולשנית או מערבת נטילת תרופות כלשהן, והשפעתה נבדקה ונבדקת כל הזמן במחקרים מבוקרים בכל רחבי העולם.

במכון א"מ הדרך הצטבר נסיון רב שנים בו אנו שבים ורואים מטופלים רבים אשר שינו את איכות חייהם לעין שיעור.

מטופלים רבים מגיעים למכון לאחר שהם מאוכזבים מנטילת ריטלין שאינו משפיע בצורה טובה ונלוות אליו תופעות לוואי רבות. רבים מחפשים שינוי קבוע בחייהם ולא שינוי זמני- "פלסטר"  – כזה שמייצרות תרופות.

טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק – טיפול בקשב וריכוז ללא ריטלין

טיפול בקשב וריכוז ללא ריטלין

טיפול בקשב וריכוז ללא ריטלין שונה מטיפול בקשב וריכוז בריטלין ודומיו – מביא לשינוי קבוע בפעילות המוחית ולחוסר תלות בגורם חיצוני.

אנו מקבלים עדויות ממטופלים רבים כי גם שנים רבות לאחר סיום הטיפול הישגיו נשמרים ואיכות החיים הולכת ועולה.

טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק אינו פולשני, טיפול בקשב וריכוז ללא תרופות, מוכח מחקרית ומביא לתוצאות הנשמרות לאורך שנים רבות

סיכום והזמנה לייעוץ ראשוני

הסימפטומים של ADHD יכולים להופיע אצל כולם, אך לא באותה תדירות ולא באותה עוצמה. כשם שאין אדם זהה לזולתו, כך אין הפרעה אחת זהה לחברתה. חשוב לזכור כי טיפול נכון ומותאם בהפרעת קשב וריכוז יכול צמצם את ההפרעה במידה משמעותית ואף למגר אותה לחלוטין כתוצאה מכך יחוש האדם ומשפחתו שיפור ניכר באיכות החיים ובביצועים בכל תחומי החיים.

מזהים תסמינים אצלכם או אצל ילדכם? אל תשמרו את זה בבטן. לכל אדם ניתן להתאים טיפול שישפר את איכות חייו ויאפשר לו למצות את יכולותיו לאורך של חייו.

היום יש לזה פתרון! צוות המומחים של מכון א"מ הדרך המטפל באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק ידעו לאבחן, להכין תכנית טיפול ספציפית ואישית ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר.
יש לנו שיטה והיא עובדת, לייעוץ ראשוני חינם! >>חייגו 072-33-13-007 והפתרון קרוב אליכם מתמיד.

מירב שקד טולידאנו – מטפלת מוסמכת בטכנולוגיית "נוירופידבק".

 

עובדת סוציאלית קלינית M.S.W. מטפלת מזה שנים רבות בילדים ומבוגרים, עם הפרעת קשב וריכוז ADHD\ADD, הפרעות חרדה וקשיים אישיים.
מדריכת הורים ואנשי מקצוע ומנחת קבוצות, בעלת ניסיון רב בשירותי הרווחה ובריאות הנפש.
בעלת תואר ראשון B.A ושני M.A בעבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בר אילן

בעלת תואר ראשון B.A בקרימינולוגיה וחינוך לא פורמלי מטעם מאוניברסיטת בר אילן