תסמונת טורט וטיפול בטיקים

תסמונת טורט וטיקים

מה היא תסמונת טורט

ילדים רבים מתמודדים עם טיקים בעלי אופי כזה או אחר ובחומרה משתנה. עם זאת, תסמונת טורט היא מהנדירות ביותר בקבוצת הפרעות זו. על אף נדירות התופעה, היא זכתה ללא מעט חשיפה בתרבות הפופולרית בשנים האחרונות. על אף עובדה זו ועל אף מאפייניה הייחודיים, הסובלים מתסמונת טורט מתקשים מאוד בניהול חייהם עם התסמינים.

ההפרעה מתאפיינת בהפקת קולות חדים ומקוטעים ובתנועות קופצניות המופיעים באקראי. מקור קולות ותנועות אלו הוא נוירולוגי והם מכונים גם "טיקים". טיקים אלו עשויים להיות תנועות קופצניות באזור הצוואר או הכתפיים, מצמוצים, אנקות ונהמות ושלל צלילים ותנועות אחרים.

מתי תיחשב תופעת טיקים כתסמונת טורט?

  • על הטיקים להופיע במשך שנה לפחות ולכלול הן תנועות והן קולות, גם אם לא באותו הזמן.
  • על הטיקים לההופיע לפני מלוא 18 למטופל.
  • על הטיקים להופיע באופן עקבי ומתמשך, מספר פעמים ביום וכמעט מדי יום ביומו. תופעת טיקים בה תהיה הפוגה של הטיקים למשך מעל 3 חודשים, לא תיחשב כתסמונת טורט.
  • אין תחלואה נלווית שעשויה להוות גורם לטיקים כמו טיפול תרופתי או הפרעות נוירולוגיות אחרות.

הטיקים לרוב מתגברים כתוצאה ממתחים נפשיים כמו תשישות, חרדה או התרגשות. עם זאת, באופן מפתיע דווקא תחומי פעילות הדורשים ריכוז רב או יכולות קשה, עשויות להשקיט את הטיקים. ילדים רבים מפגינים הפחתה בטיקים בעת עיסוק בפעילויות למידה, למשל.

לעתים, טיפול תרופתי בתרופות להפרעות קשב וריכוז כמו ריטלין, עשוי לסייע בהפחתת הטיקים. עם זאת, המענה אינו עקבי בקרב כל הילדים.

טיקים אצל ילדים

הטיקים אצל ילדים מתחילים בדרך כלל כשהוא בגיל 5 עד 10. לעתים קרובות הם מתחילים עם טיק באזור הראש או הצוואר. עשויים לבוא טיקים אחרים. התנועות והצלילים עשויים להשתנות עם הזמן. יש טיקים שחולפים אחרי כמה חודשים.

לפעמים לאדם יהיו 1 או 2 טיקים במשך שנים רבות. ילדים הסובלים מתסמונת טורט סובלים בדרך כלל מהתסמינים הגרועים ביותר שלהם בגילאי 9 עד 13. לאחר זמן זה הטיקים עשויים לדעוך בעוצמתם או להיעלם לחלוטין. פחות ממחצית מהאנשים הסובלים מתסמונת טורט בילדותם סובלים מטיקים מתונים עד חמורים כמבוגרים.

אבחון תסמונת טורט וטיפול בטיקים

באמצעות בדיקת QEEG אנו מאתרים את הפעילות הבלתי תקינה במוח המעידה על ייצור טיקים. טיפול בטיקים על ידי טכנולוגיית נוירופידבק אנו מאמנים את המוח לשנות את פעילותו וכך בהדרגה נפסק ייצור הטיקים עד לעצירתם המוחלטת.